Як доглядати за паркетом у домашніх умовах

Паркет — красиве і статусне покриття, яке відоме своєю примхою і вимагає ретельного догляду. Як доглядати за паркетом, щоб він залишався привабливим тривалий час і говоритимемо.

Загальні правила догляду за паркетом

Паркет будь-якого типу — це лише підлога. І він розрахований на те, щоб ним ходили, і не тільки в кімнатних тапках або босоніж.  Є кілька правил, яких треба дотримуватися. Перше — намагатися не дряпати. Друге – не залишати надовго воду на підлозі. Третє – використовувати спеціальні засоби для догляду. Щоправда, потрібні ще певні умови, але це для будь-якої деревини.

Паркет зроблений з деревини, а вона не любить сухості та перезволоження. У квартирах перезволоження не загрожує (якщо сусіди не затоплять), а із сухістю доведеться боротися, особливо в опалювальний період. Для паркету робоча вологість – 45-60%, температура 18-24°C. У цьому діапазоні бажано підтримувати кондиції повітря. Тому перший засіб для догляду за паркетом — зволожувач повітря. У опалювальний сезон ця річ просто незамінна. За наявності зволожувача догляд за паркетом буде простіше — він не буде розсихатися.

Щоб не було подряпин

Зовнішній вигляд паркету залежить від стану його захисного шару. І перед тим як говорити про догляд за паркетом, треба вжити деяких заходів щодо його захисту від зношування та появи подряпин. Щоб паркетна підлога тривалий час добре виглядала, потрібні килимки біля вхідних дверей, на балкон. У вхідних дверей мають бути килимки для збирання піску, які краще покласти перед входом. Потрібен також половичок для збирання вологи — зручніше тримати в будинку/квартирі з внутрішньої сторони. Пісок та сміття бажано регулярно прибирати.

Ще на ніжки стільців і всіх меблів, які можуть рухатися, можна приклеїти повстяні підкладки. Вони є з вмонтованими цвяхами, тому установка не буде складною. А взагалі є спеціальні прозорі килимки, які кладуть під ніжки. Є більшим розміром — під крісла на колесах. Килимки прозорі і не надто впадають у вічі. Є також крісла на «паркетних» колесах. Вони колеса зі спеціальної гуми, які залишають слідів.

Ще такий момент. Килими на синтетичній основі краще прибрати. Коли на килимок наступаємо, він трохи зміщується, пісочок прокочується паркетом, залишаючи дрібні подряпини. Не вірите — підніміть килимок і подивіться. Так що килимки потрібні на натуральній основі або прогумовані. Паркет, безумовно, треба періодично оновлювати, але без перерахованих вище заходів доведеться це робити дуже часто.

Як мити паркетну підлогу

Будь-який паркет має захисне покриття, яке захищає деревину від дії вологи, не дає бруду вбиратися. Але паркет, як будь-яке підлогове покриття, брудниться і прибирати його

потрібно. І можна проводити вологі прибирання.

Наскільки «мокрою» може бути ганчірка під час миття паркету? З неї не має капати. Якщо залишаються мокрі сліди, краще повторно пройтися добре віджатою шваброю або ганчіркою. Але не тому, що пошкодиться покриття, а тому, що залишаться сліди від води. Особливо це стосується лакованої поверхні.

Види паркету та особливості догляду за ними

Вибір засобу залежить від типу паркету та виду захисного покриття. Паркет зазвичай у нас використовують штучну та паркетну дошку. Штучний після укладання покривається захисним шаром. Якщо захисне покриття нанесене якісно, ​​при догляді проблем не виникає, тому що закриваються і стики також. Утворюється єдина поверхня, покрита лаком і розлита рідина у шви не потрапить. Але лак від тривалого зволоження може побіліти, тому воду теж треба швидко прибирати.

Є підлога із паркетної дошки. Кожен фрагмент у заводських умовах покритий лаком чи олією. Але у покладеного паркету залишаються шви без захисту і в цьому його особливість. Для догляду за паркетом з паркетної дошки потрібно періодично наносити засоби, які просочують стики, роблячи їх водонепроникними. Вони містять розчинені полімери, які при висиханні утворюють захисну плівку. Ось ця плівка і не дасть вбиратися волозі в стики. При правильному застосуванні працює такий захист на п’ять.

Крім цього, паркетна підлога може бути покрита різними типами захисних складів: лаком, олією та воском. Лак відрізняється тим, що утворює на поверхні міцну щільну плівку. Структура дерева «не промацується», оскільки зверху нанесено кілька шарів твердого складу. Олія та віск не утворюють плівку, а вбираються у волокна. Такий паркет на дотик «шорсткий», а не гладкий. Для кожного типу покриття є свої засоби догляду. І замінювати їх не можна, тому що вони зроблені на різній основі та мають різні властивості.

Догляд за лакованим паркетом

Дотримуйтесь цих правил, і лаковані ламелі прослужать вам дуже довго:

  • У перші тижні після покриття лаком намагайтеся якнайменше забруднювати кімнату. Пил і пісок забираються пилососом, перше вологе прибирання рекомендується проводити не раніше ніж за місяць.
  • Ніжки меблів, стільців, ролики тумбочок та крісел мають бути обладнані м’якими накладками.
  • Для якісного очищення разом з пилососом можна використовувати щітку з довгим напівжорстким ворсом.
  • Не використовуйте абразивні миючі засоби для миття.
  • Якщо на поверхні з’явилася пляма від зеленки, йоду, вина та іншого, використовуйте спеціалізовані засоби для очищення, які не шкодять лаку.
  • Шар лаку – не панацея. Зазвичай він слугує близько 6-7 років. Потім відбувається шліфування поверхні та її подальше лакування. Лак наносять у 3-4 шари.

Зверніть увагу: засоби догляду за паркетом краще вибирати від того ж виробника, який випустив ваш лак. Вони добре поєднуються і не шкодять один одному.

Найбільш поширені проблеми

Перерахуємо проблеми з паркетом, що найбільш часто зустрічаються, і способи боротьби з ними.

  • Зміна кольору ламелей. Зважайте на той факт, що більшість видів деревини з часом темніє. Це походить від впливу ультрафіолету та окиснення. Щоб ваша підлога змінювала колір з однаковою швидкістю, не допускайте потрапляння на нього прямого сонячного проміння. І не використовуйте килими до того часу, поки деревина не «дозріє».
  • Поява темних плям. Найчастіше такі плями виникають від надмірної вологи. Наприклад, ви пролили склянку води і вчасно не прибрали її. Також плями можуть виникати від надто активних миючих засобів, що ушкоджують лак. Спосіб боротьби з цим досить складний – потрібно буде видалити захисний шар, відшліфувати поверхню ламелей або замінити їх, а потім покрити поверхню лаком.
  • Виникнення тріщин між дощечками. В принципі, нічого страшного в цьому немає, все залежить від вологості. Можна її регулювати спеціальними пристроями або не зважати на такі дрібниці.
  • Піднімання окремих планок. Причин цього може бути кілька:
    • при укладанні забули залишити порожній простір для теплового розширення;
    • ламелі були перекладені в шаховому порядку;
    • у приміщенні висока вологість.

Всі ці проблеми можна усунути на стадії укладання: не забувайте про гідроізоляцію, демпферний шов та зсув планок щодо один одного.

Як бачите, догляд за паркетом у домашніх умовах досить простий. Якщо його правильно укласти і стежити за вологістю, він прослужить кілька десятиліть.

ПаркетПрофі